Prečo je tmavé pivo medzi pivármi prehliadané?

Tmavé pivo

Nedávno ma zaujal článok, ktorý hovoril o tom, že pivovar Velkopopovický Kozel štartuje medzinárodnú kampaň na podporu predaja svojho tmavého piva Kozel Dark. Reklama má presviedčať zákazníkov nielen v európskych, ale aj ázijských krajinách.

Príliš sladké?

Pivovar asi vie, čo robí. Pri tomto článku som si spomenul na to, čo mi raz rozprával jeden prevádzkar. Ten sa mi sťažoval, že predaj tmavého piva mu ide najhoršie spomedzi všetkých pív. Išlo o prevádzkara, ktorý ponúkal pivo z priemyselných pivovarov.

Na to, že nejde len o predaj v jednom podniku, ale o celoslovenský (možno československý?) fenomén, sa stačí pozrieť na ponuku, ktorú máme v obchodoch. Naše štyri najväčšie pivovary síce v ponuke majú tmavé ležiaky, ich zastúpenie na pultoch aj výčapoch je minimálne. V niektorých obchodoch tmavé verzie pív ani nenájdete.

Čím to bude? Môžeme sa baviť o tom, že slovenské verzie tmavý ležiakov sú sladké. Možno je to dané historickým kontextom, ale ja som mal dojem, že boli vyrábané ako dezertné pivá pre nežnejšie polovičky. Neviem, je to len moja úvaha.

Veľká škoda

Fakt je ten, že najmä v lete a teplejších mesiacoch sú tmavšie pivá akosi ťažšie piteľné, čo je možno dané aj tým, že sú chuťovo hutnejšie a mnohorozmernejšie. To ich samozrejme odsúva v lete na vedľajšiu koľaj.

Ale prečo sú tieto pivá „v kúte“ aj počas zvyšku roka? Neviem. Podľa mňa je to škoda.  Na strane druhej treba povedať aj to, že ponuku v tomto smere pekne rozšírili malé pivovary. Aj keď aj v tomto segmente sú tmavé pivá skôr malým doplnkom k svetlej konkurencii. Pre mňa, ako fanúšika hutnejších pív je to škoda.

***********************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.

Prečítajte si aj

Najlepší pivovar za 30 rokov? Česká súťaž vybrala TOP 12

 

Obrázok od Monika Robak z Pixabay