Pivovar to myslel dobre. Zamestnanci mu nakradli pivo za státisíce eur

Puntigamer

Je to prípad, ktorý nemá v našom regióne obdobu. A do istej miery vykresľuje nielen charakter ľudí, ale aj biznisu, v ktorom sa udial. Pivovarníctvo sa totiž vždy odlišovalo iným prístupom k zamestnancom. A rakúsky pivovar Puntigamer práve na tento prístup doplatil.

Nebojte sa

Na začiatku si niečo povedzme o pivovare Puntigamer. Ten má bohatú históriu, ktorá sa v meste Graz začala písať už v 19. storočí. V meste fungovalo viacero pivovarov, Puntigameru sa však podarilo v konkurencii prežiť. Od roku 2003 patrí pod krídla koncernu Heineken, keď patrí pod spoločnosť Brau Union.

Pivovar navarí ročne zhruba jeden milión hektolitrov piva, čím ho možno prirovnať k pivovaru vo Veľkom Šariši. Možno aj preto v pivovare vládla rodinná atmosféra a vedenie pivovaru zaviedlo politiku tolerancie.

Tá spočívala v tom, že zamestnanci si môžu domov odniesť poškodené či pokazené pivo. Pivo dali jednoducho na odpis a nikto neriešil čo sa stalo. A možno aj tento benevolentný prístup inšpiroval zamestnancov ku krádeži, o ktorej sa bude dlho hovoriť.

„Brigádička“

Celý prípad prebiehal v rokoch 2009 až 2017 a odkrývajú ho rakúske média. Pri audite vedenie pivovar zistilo, že v pivovare mizne nezvyčajne veľa piva. Najalo si tak súkromného detektíva, ktorý  postupne odkryl sieť, ktorá bola dobre organizovaná a boli do nej zapojení desiatky zamestnancov.

Tí z pivovaru vynášali pivo, ktoré skladník odpísal. Nešlo pritom o malé objemy. Tie sa neustále zvyšovali. Pivovar vypočítal, že mu zmizlo pivo v celkovej hodnote 1,7 milióna eur. Len na účte skladníka pritom našli 400-tisíc eur. Jeho reakcia? „Neviem si to vysvetliť,“ reagoval na súde.

Do schémy pritom boli zapojení skladníci, vodiči vozíkov, predajcovia vo firemnej predajni aj ďalší robotníci. Súdny proces sa začal pred pár dňami, keď obžalobe čelí 24 zamestnancov pivovaru. Za ušlú stratu ich nežaluje len pivovar, ale aj daňováci.  Tí vyčíslili, že pri takomto predaji piva prišiel štát o 600-tisíc eur na daniach.

Zamestnanci sa pritom navzájom obviňujú, že oni si domov vzali pivo len na osobnú spotrebu. V najlepšom období si pritom niektorí zamestnanci mohli prilepšiť aj o 400 eur mesačne. V prípade dokázania viny hrozí zamestnancom desaťročný trest.

Prečítajte si aj

Pivovar skrachoval, vyše 123-tisíc pív museli vyliať do kanála

Snímka: Wikimedia Commons