Remeselná pivná revolúcia? Mnohé veľké mestá sú stále bez pivovaru

Prievidza

Aj keď za posledné desaťročie pribudli na Slovensku desiatky pivovarov, na mape Slovenska nájdete stále hluché miesta a mestá, ktoré nemajú vlastné pivo. Že producent piva chýba v obci či menšom meste, nie je prekvapením. Domáce pivo však chýba aj väčším mestám. Portál oPive.sk sa pozrel na najväčšie z nich.

5. Levice

Počet obyvateľov: 31 440

Aj keď okresné mesto je späté s pivovarníctvom, keď v ňom sídli Levická sladovňa, pivovar v meste chýba. Možno je to dané aj tým, že lokalita je známa skôr vínom.  V posledných rokoch sme pritom nezachytili ani snahy o otvorenie vlastného pivovaru v tomto meste.

4. Komárno

Počet obyvateľov: 32 643 obyvateľov

Kým v prípade Levíc neboli v posledných rokoch o pivovare žiadne zmienky, o Komárne to neplatí. Ešte v roku 2018 informoval portál oPive.sk o tom, že v tomto meste sa pripravuje pivovar spoločnosť Techimpex. Doteraz sa tak nestalo. Indície naznačujú, že v meste by však mohol v dohľadnej dobe vzniknúť pivovar.

3. Michalovce

Počet obyvateľov: 36 253 obyvateľov

Michalovce kedysi patrili medzi slovenské pivovarnícke bašty. V meste totiž sídlil pivovar Šíravar. Od jeho zatvorenia ubehli už dve desaťročia. Snahy o navrátenia pivovaru na Zemplíne boli, zatiaľ však zostali len na papieri.

2. Považská Bystrica

Počet obyvateľov: 38 125 obyvateľov

Považská Bystrica je z hľadiska počtu obyvateľov 13. najväčším mestom na Slovensku, nemá však ani malý pivovar. Pri pátraní po možných projektoch sme pritom na nijaký pripravovaný nenatrafili.

1. Previdza

Počet obyvateľov: 44 355 obyvateľov

Najväčším mestom na Slovensku, ktoré nemá svoj pivovar je Prievidza. Aj keď v tomto prípade jeden pivovar na území mestá nájdeme. Pivovar Preuger je však už niekoľko rokov zatvorený. Dôvodom má byť spor majiteľa pivovaru s dodávateľom technológie. Prievidza je tak bez domáceho piva.

Prečítajte si aj

Vznikol nový pivovar? Svoje pivo majú už ja Trenčianske Teplice

Snímka: Wikimedia