Remeselné pivo v Nitre? Občas treba zahodiť predsudky

Stará kotolňa, Nitra, podnik, Corgoň, Lagunitas

S našou Beermalade sme minulý víkend, teda víkend, od štvrtka zakotvili na Agrokomplexe v Nitre. Na samotnej akcii  som neočakával žiadne pivné zázraky, veď vo všetkých bufetoch na ploche vládol Corgoň, sťaby domáce pivo. Čo samozrejme už dávno nie je.

Nezvyčajné miesta

Nakoniec  sa však v pavilónoch a aj vonku niečo našlo. Ak by som bol dopredu tipoval, tak Urpiner by bol môj tip. A vyšiel, štandardné portfólio aj kvalita načapovania, len som ochutnal a za mňa OK. Viac ma prekvapil Karpat, ktorý tu mal dokonca až dvojicu stánkov. Apač a ležiak, opäť nič čo by vybočovalo. Apača som ochutnal, keby ubudlo karamelu, bolo by výrazne piteľnejšie. Ale za mňa fajn.

Agrokomplex, Imro, traktor

Čo ma prekvapilo, bol pivovar Trogár (o jeho reštarte si prečítajte si TU), tiež s dvoma výčapnými miestami. Pivá boli dve – Summer Ale a Dark Ale. Summer Ale je také ľahké letné pitie, trošku rozhárané, mohlo byť viac nachmelené, ale dobre sa pilo.

No a Dark Ale, začnem pozitívne, prekvapivo dobre piteľné pivo, ubrať trochu karamelu, pridať trochu farby a bol by to dobrý Dark Ale. Takto vznikol Ale, ktorý sa zjavne nedá zaškatuľkovať. Trochu ladenia by mu neuškodilo.

Agrokomplex, pivo, Imro

Čo však bolo naozaj lahodné, bolo rezané. Potvrdené aj inými ľuďmi. Keďže obe pivá boli limitovaná, nazvime ju „Agrokomplexová várka“, neviem, či sa k nemu niekto ešte dostane, nakoľko sa na výstave vyčapovalo všetko pivo. Nuž, niekedy narazíte  na dobré pivo na dosť nečakaných miestach.

Sídlisková krčma

V prvý večer sme mali jasné priority. Jedlo.  Strýko Gugl pomohol a išli sme do Starej kotolne. Celkom typická sídlisková krčma, alebo pub ak chcete, s kuchyňou. Hlavnou komoditou je pizza, ostatné jedlá sú inšpirované Talianskom. Ale sú tu aj klasické krčmové jedlá, držková a koleno jednoducho zapasovali bez výhrad. Skvelé.

Nakoľko podnik je oblečený do šatu od Corgoňa, bolo jasné, aký je play list. Nakoniec v reáli tam bol trošku rozdiel. Okrem veľmi prekvapivého Tigra, mali na výčape ešte viac prekvapivý Lagunitas DayTime.

Mám s týmto pivovarom isté problémy, nakoľko pustili k sebe Heineken a ešte si pochvaľujú, ako dobre spravili. Zároveň však ich pivá sú celkom piteľné. Ten kto vytvára ponuku piva v tomto podniku vie, čo robí. Corgoň pre domácich, Heineken pre svetákov, Krušovice pre milovníkov českého piva, Edellweis pre pšeničných, Tiger pre exotov a Lagunitas pre tých, čo majú radi vrchne kvasené pivá.

V rámci koncernu, dodávaného sortimentu a polohy miesta, citlivo zvolené. Fakt som toto napísal? Nejdem sa tváriť, že mi je to ľúto. Občas treba vedieť, kedy priznať pravdu.

Vlna záujmu o malých

Následne som sa dozvedel, že som mal ísť úplne inde a dostával som nevyžiadané rady a tak ďalej. Keďže sme spali v Nitre tri noci presne som vedel, kam pôjdeme v piatok, aj bez rád. Koniec koncov, v tej Nitre toho veľa „remeselného piva“ nie je.

Lifehouse surfuje na vlne záujmu o malé pivovary. Stále sú však v začiatkoch. Na FB sa dočítate, že: „ LifeHouse v centre mesta Nitra je výnimočným miestom, kde sa stretáva kvalitné craftové pivo z malých a rodinných pivovarov z celého sveta, príjemné prostredie a ideálna atmosféra na stretnutie s priateľmi.“

Prostredie fajn, páčilo sa mi tam, atmosféra, keď je plno môže byť skvelá, obsluha bola na začiatku mierne dezorientovaná, ale nakoniec sa ukázala, že vedia dosť veľa o pive. A lineup? No, z cca deviatich píp, sú štyri z jedného pivovaru, jeden ochutený ležiak, že vraj z Čiech, Imperiálna IPA, „kyseláč“ a zázvorová Brett IPA.

Ochutnal som tri pivá, všetky tri boli teplé. Double IPA bola stará, mierne zoxidovaná, ležiak tiež už zažil lepšie časy. Monika, keď zistila, že pivo si nedá, skúsila si objednať Aperol, nemali však prosecco a suché víno, čo si nakoniec objednala, bolo sladké a hlavne jej nechutilo, tak to vzdala a pila vodu. Smutné.

Z tohto podniku sme odchádzali rozčarovaní. Potenciál tam je, ale sa nevyužíva. Alebo, len mali zlý deň. Jasné, že keď budem v Nitre prídem, len tentokrát bez očakávaní.

Vrchol celého večera bol moment, keď sme boli kúsok od hotela a som nesmelo navrhol Lagunitas, vzhľadom k tomu, že sme boli hodne vyčerpaní, tušil som, aká bude odpoveď. Aj Monika chcela pivo. Nakoniec sme skončili na Lagunitase.

Dobrá voľba

Tretí podnik, BeerTime sme si nechali na sobotu, keďže sme tam večer mali akciu „Beermalade on the road“. Celkom prekvapivo podnik bol pri našom príchode celkom prázdny. Nakoniec sa začal celkom pekne napĺňať.

Na výčape je 12 pív, z toho deväť slovenských. Veľmi vyvážený lineup s dvomi ležiakmi, jedným „kyseláčom“, dvoma tmavými pivami (vrátane Black IPA), jedna pšenica, niekoľko pív štýlu IPA, ovocný ale a Amber Ale. Za mňa super. Z toho všetkého tri nitrianske pivá.

Pivá v skvelej kondícii, obsluha stíha, teda, keď sa pridal aj majiteľ. Jedálny lístok je orientovaný na burgre, poutin a tortilly. Je z čoho vyberať. Strávili sme tam príjemný čas, taká kombinácia práce a relaxu. Podľa mňa takýto podnik by sa uživil aj v Bratislave či Košicach. A nie, nešli sme už na Lagunitas. Nebol dôvod. Za mňa podnik, ktorý chcem navštíviť, vždy keď budem v Nitre.

Čo napísať záverom? Snáď len to, že v Nitre sme si našli dobré, piteľné pivo. To je však určite v texte, jasne rozpoznateľné.  *

* Upozornenie, toto nie je recenzia, ale naše výsostne osobné postrehy.

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade
Hlavná snímka: Stará kotolňa
Posledná snímka: Beer Time

Prečítajte si aj

„Dovi dopo“. Keď vám pivo znepríjemní rezervovaný čašník