Keď na fľaši nenájdete dátum spotreby (IPA či NEIPA?)

IPA či NEIPA? #1

Dnes ochutnáme kúsok, ktorý vznikol zo spolupráce dvoch kočovných pivovarov Šilker’s Brewery a pivovaru Parom. Nesie názov IPA či NEIPA? Pivovary pivo predstavili nasledovne: „Byť či nebyť?“ Alebo „Piť či nepiť?“ Pýtal sa už nejeden z nás nad pivným lístkom v podniku. Práve pre tento dôvod sme spolu s kočovným pivovarom Parom navarili „ipu“ v modernom prevedení v štýle „New England IPA – NEIPA“. Táto „džúsová“ NEIPA v pohári vyzerá ako multivitamínový džús, a tak aj skoro chutí. Chuť je skôr ako pina colada, resp. exotický drink plný exotického ovocia. Viac o tomto pive o pár riadkov nižšie.“

Len pripomenieme, že medzitým, ako sme stihli túto recenziu vydať, sa na trhu objavila už druhá verzia tohto piva. Len pre úplnosť, pivo sme otestovali do pár dní od zakúpenia. Recenzia vychádza s výraznejším časovým sklzom.

Názov piva: IPA či NEIPA? #1

Pivovar: Šilker’s BreweryPivovar Parom

Druh piva: New England IPA

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu: 5,0%

Zloženie: Voda, jačmenné, ovsené a pšeničné slady, ovsené a ryžové vločky, chmeľ (El Dorado, Sabro), kvasnice.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili 3,50 eura.

Farba: Tmavo-žltá. Pivo je mútne.

Pena: Jemná so smotanovou konzistenciou. Dlho si tvar nedržala.

Vôňa: Kombinácia broskýň, marhúľ, pomarančov, marakuje aj náznakov kvetiniek.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia prezretých marhúľ, broskýň, pomarančov aj oxidácie. Horkosť je nevýrazná, doznievanie suchšie s citrusovým nádychom.

6.5/10

Zhrnutie

NEIPA, ktorej chýba viac ľahkosti, džúsovosti i sviežosti. Bude to otázka veku? Na fľaši sme však nenašli dátum spotreby. Beriem to teda tak, že pivovar asi garantuje sviežosť, keď zásobuje danú pivotéku. My sme pivo rýchlo spotrebovali. Každopádne bolo piteľné a ponúklo aj niektoré znaky tohto štýlu. Škoda, že chýbalo väčšie iskrenie. Za nás je to 6,5 bodu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.93/10 (7 hodnotenie)