Srdcom východniar? Šariš už nechce byť „len“ východniarske pivo

Srdcom východniar

Roky platil slogan, ktorý na východe republiky doslova zľudovel – Šariš, srdcom východniar. Mnoho tradičných pivárov si toto heslo doslova prisvojilo. Vedenie pivovaru sa však s týmto sloganom rozhodlo rozlúčiť. Dôvodov je viac.

Regionálna značka

Na jednej strane je značka Šariš dostatočne známa a úspešná, na strane druhej to platí len o určitej časti Slovenska. Práve táto pivná značka dokázala prežiť revolúciu aj zmeny na pivnom trhu, ktoré prekopali socialistickú rajonizáciu.

Za bývalého režimu totiž platilo, že každý región mal vlastný pivovar a vlastné pivo. Šariš bol doma tradične na východe republiky. Kým ostatné značky buď zanikli, alebo sa prispôsobili situácii, v prípade značky Šariš to tak nebolo.

Bola vždy silná a dominantná na východe. A vedenie pivovaru aj preto toto spojenie bez problémov umiestnilo do hlavného slaganu a budovalo na tomto spojení svoj marketing. Treba povedať, že na východe aj s patričným úspechom.

Zmena koncepcie

A v Pivovaroch Topvar, resp. v Plzeňskom Prazdroji Slovensko vedeli, že takýmto spôsobom sa môžu oberať o zákazníkov. Problémom bolo aj to, že pivovarnícka skupina nemá vo svojom portfóliu celonárodnú slovenskú značku. Teda ak neberieme do úvahy pivo Smädný mních, ktoré však cieli na najšetrnejšieho zákazníka. Ďalšia značka Topvar ma minimálny podiel na trhu.

Skupina však aktuálne ohlasuje zmenu filozofie značky. Pivovarnícka skupina mení logo značky aj slogan. Ten po novom znie: S iskrou v srdci. Pivovar tak nechce Šariš profilovať ako východniarske pivo. „Tá (značka, pozn. red.) chce týmito úpravami ešte viac zvýrazniť, že pivo Šariš má ambíciu osloviť všetkých Slovákov bez ohľadu na to, z ktorého kúta Slovenska pochádzajú,“ píše sa v tlačovej správe pivovaru.

Ako už bolo spomenuté, Plzeňský Prazdroj Slovensko má vo svojom portfóliu značky ako Šariš, Smädný mních a Topvar. Okrem nich sa na východe republiky varieva aj pivo značiek  Velkopopovický Kozel a Gambrinus. Osobitnou kategóriou je nealkoholické pivo pod značkou Birell, ktoré sa tiež varieva v pivovare vo Veľkom Šariši.

Myslíte si, že Šariš sa môže zbaviť nálepky „východniarske pivo“?

View Results

Loading ... Loading ...

Prečítajte si aj

Prazdroj nalial ďalšie peniaze do pivovaru vo Veľkom Šariši

Snímka: Plzeňský Prazdroj Slovensko