Stupava má ďalší pivovar. S.P.A. Craft Brewery už varí pivo

S.P.A. Craft Brewery

Stupava sa zaradí medzi tie slovenské mestá, ktoré sa môžu pochváliť už dvojicou domácich pivovarov. K pivovaru Stupavar totiž po novom pribudol aj pivovar S.P.A. Craft Brewery,

Domovaričské základy

Hlavným predstaviteľom a sládkom pivovaru je Tomáš Jaslovský. Ten, podobne ako mnohí ďalší slovenskí pivovarníci, začínal ako domovarič. „Mal som doma 50-litrovú varňu. Skúšal som rôzne recepty a celkovo som na nej navaril 66 várok,“ hovorí pre portál oPive.sk Tomáš.

Ďalšiu várku už nepridal, keďže  sa presunul na väčšiu, profesionálnu. „Technológiu sme zapojili 1. marca. Od vtedy skúšame a vylaďujeme všetky procesy,“ hovorí s tým, že prvou akciou, počas ktorej sa predstavili verejnosti bol Stupavský pivný festival.

A ako vzniklo pomenovanie S.P.A. Craft Brewery, ktoré na prvý pohľad evokuje pivovar z kúpeľov? „Pôvodne sme uvažovali nad tým, že v logu budeme mať sporo odetú tetu, ktorá sa kúpe v pivnej kadi. Od toho sme odvodili názov Spa ako kúpele. Išlo však o dvojzmyselný význam, keďže pod označením SPA sa krívala aj skratka pre Stupavských pivných asociálov,“ vysvetľuje.

S.P.A. Craft Brewery

Po konzultáciách s dizajnérskou firmou však od nápadu s kúpeľmi upustili. „Nakoniec sme pri názve zostali, keď ide len o skratku Stupavskí pivní asociáli,“ hovorí s úsmevom Tomáš.

Dostať sa do povedomia

Pivovar disponuje malou, 250-litrovou varňou. Z tohto pohľadu pôjde o jeden z menších remeselných pivovarov u nás. Pivovar disponuje dvoma 650-litrovými CK tankami určenými pre hlavné kvasenie. Na ležanie majú pripravené štyri 500-litrové ležiacke tanky.

A na aké pivo sa chcú zamerať? Zatiaľ si to neurčili. „Mementálne sa snažíme získať odozvu od zákazníkov a podľa toho sa rozhodneme, čo budeme variť a ponúkať ďalej,“ naznačuje Tomáš. Na Stupavskom pivnom festivale ponúkli  napríklad American Wheat, Amber Ale či APA.

S.P.A. Craft Brewery

Už teraz vedia, že každé pivo bude mať svoju postavičku .Na spolupráci sa totiž dohodli s grafickým štúdiom, ktoré robilo grafiku aj českému pivovaru Clock. Prvým pivom s vlastnou grafickou identitou je APA Highsider.

Pivo zatiaľ ponúkajú v sídle pivovaru na Dlhej ulici č.58. Čapovanú verziu však dodávali aj do bratislavského pivovaru U Ábela a stupavského Komunálu. Zatiaľ si hľadajú podniky, do ktorých by vedeli pivo pravidelne dodávať.

„Veľa ľudí o nás ešte nevie, musíme sa zviditeľniť,“ hovorí Tomáš s tým, že zatiaľ nemali na pivo zlú recenziu. „To nám trocha komplikuje situáciu, lebo nevieme, ktoré pivo vyradiť,“ uzatvára s úsmevom Tomáš Jaslovský, sládok pivovaru S.P.A. Craft Brewery.

Prečítajte si aj

Remeselná pivná revolúcia? Mnohé veľké mestá sú stále bez pivovaru

Snímky: S.P.A. Brewery