U Ábela opisuje, ako štát (ne)pomáha: Je to likvidačné

U Ábela

Iniciatíva Zachráňme gastro vznikla preto, aby spojila podniky a postupovala spoločne. Veľkou témou týchto dní je to, že dlho očakávaná pomoc z ministerstva dopravy mešká a navyše sa „za jazdy“ zmenili podmienky.

Pôvodne bolo avizované, že podlžnosti voči  štátu musia mať podniky uhradené k 31.decembru 2019. Po novom to bolo zmenené a dokladajú sa dokumenty o úhrade daní a poistného ku dňu podania žiadosti.

Ťažké časy

To je veľká komplikácia, keďže práve v roku 2020 vznikli reštauráciám veľké dlžoby, ktoré chceli vyrovnať práve z podpory od štátu. Aj preto iniciatíva zozbierala príbehy jednotlivých podnikov.

Medzi nimi o situácii porozprával aj Marek Gehry z bratislavského pivovaru U Ábela. Ten prezradil, že podnik museli 15. októbra zatvoriť. „Terasa síce fungovala, ale bolo to veľmi biedne. Ešte pred Vianocami sa trochu rozbehla „flašovina“, ale následne sme museli značne obmedziť otváracie hodiny a tržby nám padli ešte viac,“ hovorí pivovarník.

Podľa jeho slov o podporu požiadali hneď, ako vyšli výzvy. „V prvej vlne nám prvé peniaze boli pripísané na účet po mesiaci a pol. Išlo o Pomoc plus na podporu zamestnanosti. Využili sme aj dotáciu na nájomné v plnej možnej miere. Následne sme počas leta dohnali straty z prvej vlny,“ opisuje situáciu.

Druhá vlna lockdownu je však podľa pivovaru oveľa horšia. „Prvé výzvy boli zverejnené až 17. decembra, ak sa nemýlim. Hneď som o všetko požiadal. Prví sa ozvali z ministerstva hospodárstva z dotačnej schémy Nájom. Tu mi to žiaľ kvôli mojej chybe zamietli, ale následne som chybu opravil a koncom januára už majiteľ budovy mal pripísané prostriedky,“ povedal.

Pivovar využil aj výzvu Prvá pomoc Plus. Podľa pivovarníka bola komplikovanejšie spracovaná. Problém bol pri podpisovaní dodatku. „Až koncom januára sa mi ozvala tetuška z úradu práce, že nevie nájsť podpísaný dodatok, aj keď som si istý, že okamžite, ako mi prišiel, som ho odoslal podpísaný… Tak som ho poslal nanovo  a peniaze za polovicu októbra, november a december, mi nabehli na účet 1. februára.  To je po tri a pol mesiaci. Je skutočne likvidačné,“ opisuje.

Kým na jednej strane štát s podporou meškal, na strane druhej chcel, aby podnik platil tak, ako má. „Daňový úrad sa ozval, že ma kvôli neuhradeným DPH-čkám odstupuje na exekučné oddelenie,“ opisuje Marek Gehry avšak jedným dychom dodáva, že keď sa na úrade dozvedeli, že patria pod gastro, ustúpili.  „Neblokovali nám účty, ale dohodli sme sa na zanedbateľných splátkach, čiže v tomto smere spokojnosť,“ hovorí.

Nevaria pivo

Pivovar žiadal aj o podporu z ministerstva dopravy. „Práve dnes mi do elektronickej schránky prišiel dokument, že mi schvaľujú podporu a že mi ju vyplatia do 30 pracovných dní… Tak čakám,“ hovorí Marek s tým, že s touto podporou sa zmestil len do mesiaca apríl a október. Ďalšia výzva má byť vypísaná za november 2020 až február 2021.

Problémom je podľa neho to, že pri výpočte výšky dotácie absentuje skutočnosť, že niektoré podniky zaznamenali pred pandémiou reálny rast oproti minulému roku a ten nebol zohľadnený. Aj preto hodnotí pomoc ako veľmi pomalú. „Mnoho firiem sa nedožilo podpory,“ konštatuje.

Pivovar zo dňa na deň musel prepustiť všetkých dohodárov. Pivovar dnes len prežíva. „Na porovnanie, v dobrých mesiacoch  sme varili pivo tri- až štyrikrát týždenne. V januári sme neuvarili ani jednu várku, a vo februári  to vyzerá tak isto,“ povzdychne si.

„Uvedomujeme si, že musíme byť zodpovední, ale pomoc od štátu je nedostatočná k výpadku tržieb a obmedzeniam, likvidačná,“ uzatvára rozprávanie Marek Gehry z pivovaru U Ábela.

Prečítajte si aj

V Bratislave končí pivovar. Na trhu bol deväť rokov