Vrátil som sa do krčiem a prekvapila ma krutá realita

Krčmy - realita

Leto začalo a väčšina prevádzok sa už otvorila. V tomto období začínam trocha cestovať a navštevovať všelijaké podniky. A musím povedať, že som trocha zaskočený a prekvapený. Realita je ešte horšia ako som si myslel.

O čo ide?

Počas pandémie sa veľa hovorilo aj písalo o tom, ako kríza prečistí trh. Niektoré pod niky neotvorili, niektoré skrachovali a niektoré prišli s novou realitou. Všimol som si dva základné rozdiel spred krízy a teraz.

Tou prvou zmenou sú ceny. Tie išli hore. V niektorých podnikoch som si všimol, že sa majitelia nebáli zvýšiť ceny jedla aj o 20 percent, pri pití to bolo asi o čosi miernejšie. Ja som len konzument, nerozumiem ako sa prevádzkuje podnik.

Len mi to prišlo také divoké. Rozumiem, že podniky boli nad priepasťou a reálne hrozilo, že zavrú. Tak to vyzerá, že tu máme infláciu a v najbližších mesiacoch si budeme musieť za všetko priplatiť. Ja neviem, čo si o tom mám myslieť.

Nová realita

Aj keď ceny jedla aj pitia šli hore, platy čašníkov a krčmárov asi nie. Aspoň tak vyzerá úroveň obsluhy v niektorých podnikoch. Áno, v niektorých podnikoch nájdete tradičných čašníkov, v ďalších zase nie. A mne je to ľúto.

Najmä v podnikoch, kde je na výčape okrem priemyselného ležiaka aj niečo iné, to občas vyzerá ako neuveriteľné stretnutie tretieho druhu. Aj pred pár dňami sa mi stalo, že v podniku, kde mali na výčape asi šesť pív, nevedela čašníčka povedať, z ktorého pivovaru je pivo. Pozerala na mňa ako na panenku Máriu.

A tak si chodím po podnikoch, platím viac a odchádzam akosi nespokojnejší. Ale áno, stále sú na trhu stálice, na ktoré sa dá spoľahnúť. Len mám pocit, že pandémia zlepšenie nepriniesla. Skôr ako keby sme sa vrátili v čase. Ale asi to tak má byť. Zákazníci sú totiž smädní a hlavne nenároční. Teda aspoň väčšina z nich…

***********************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.

Prečítajte si aj

Dôsledky tejto katastrofy sa dozvieme už čoskoro. Budú veľké

Obrázok od stokpic z Pixabay