Česi vyberali najlepší slovenský ležiak. Pozrite si výsledky

Pixabay, Ležiak, Pivo, pena

Ktorý slovenský ležiak bežne dostupný v obchode je najlepší? Na túto otázku sa snažilo nájsť odpoveď české združenie První pivní extraliga. Kým v susednom Česku musia robiť pivári niekoľko kôl, aby sa dopracovali do finále, u nás to mali jednoduchšie.

Len desať ležiakov

Bežne sa totiž u nás predáva len 10 rôznych druhov ležiakov. A tak všetky pivá postúpili priamo do finále. Vlani sa z celkového prvenstva tešil Banskobystrický pivovar, keď uspelo jeho pivo Urpiner. O víťazovi sa tento rok rozhodovalo v Bratislave.

A ako hodnotili celkové súperenie slovenských pív degustátori? „Prvých šesť vzoriek bolo na štandardnej českej úrovni základného kola alebo aj semifinále, štyri posledné vzorky ale vykazoval znateľné senzorické chyby,“ hodnotili na oficiálnej stránke degustátori.

Kompletné výsledky slovenského kola

1. Urpiner 33
2.-3. Corgoň 35
3.-2. Zlatý Bažant 73 35
4. Šariš 36
5. Steiger 38
6. Zlatý Bažant 39
7. Popper 43
8. Topvar 45
9. Sitňan 47
10. Stein 50
Začiatok pri debate

První pivní extraliga je združenie, ktorého cieľom je porovnávať pivnú pestrosť na trhu. Vznikol na začiatku roka 2010. „Najskôr to bola len nevinná debata o tom, či bombastická reklama na pivo Lobkowicz zodpovedá realite, či je to skutočne špička medzi českými prémiovými pivami. Tak sme urobili anonymnú degustáciu jedenástich vzoriek. Ležiak Lobkowicz vtedy skončil hlboko medzi porazenými,“ vysvetľoval v rozhovore pre oPive.sk  prezident Prvej pivnej extraligy Ladislav Jakl.

„Našim hlavným cieľom je búrať zažité predsudky a mýty podľa hesla “ukázané platí”. Sami sme často prekvapení svojimi výsledkami, aj my sme niekedy bez znalosti hodnotenej značky bodovali svoje obľúbené piva ako horšie a svoje neobľúbené ako lepšie,“ vysvetlil Ladislav Jakl.

Prečítajte si aj

Zaskočení Česi. Za tri najlepšie pivá označili slovenské

Snímka: Pixabay/RawPixel