Nie je to IPA, ktorú si pamätáme z minulosti (IPA)

Matuska - Raptor 2024

Musíme sa úprimne priznať, že pri niektorých pivovaroch nás pochytí istá nostalgia. Najmä vtedy, keď daný pivovar ponúka tie isté značky pív a dokonca aj pod tými istými etiketami. To je aj prípad pivovaru Matuška. Ten patril medzi prvé remeselné pivovary z Česka, ktoré sme ochutnali.

A treba povedať, že vtedy nám chutnali. A nielen to. Považovali sme ich v danom momente za top na trhu. Keď sme pred časom kupovali pivo na recenzie, volili sme medzi dvoma fľašami. Jedno pivo bola novinka, ktoré sme nikdy nepili, vedľa však stála fľaša piva Raptor od Matušku.

Siahli sme po druhej. Jednak nechceme naskakovať na vlnu toho, že chceme piť stále niečo nové a jednak nás zaujímalo, aká bude kondícia tohto piva.

Názov piva: Raptor

Pivovar: Pivovar Matuška

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Česká republika

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu:  6,3%

Zloženie: Voda, jačmenné slady, chmeľ, kvasnice, jačmeň.

Cena: Za fľašu s objemom 0,75 litra sme zaplatili necelých sedem eur.

Farba: Zlatistá, pivo je takmer číre.

Pena: Hutná so smotanovou konzistenciou. Len pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia grepu, červených pomarančov, kvetiniek a jemne aj karamelu.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia grepu, červených pomarančov, limety, ale aj karamelu, náznakov červených ríbezlí a oxidácie. Horkosť je stredne výrazná, doznievanie citrusovo-horkasté.

6.5/10

Zhrnutie

Nie je to IPA, ktorú si pamätáme z minulosti. Alebo sa len zmenili naše preferencie a odpili sme viac? Ovocná linka je prítomná, o slovo sa však bije s karamelom aj jemnou oxidáciou. Chýba priamočiarosť a akási iskrivosť. Za nás je to kúsok, ktorý má čo vylepšovať. Aj preto je to 6,5 bodu. Určite by sme ochutnali čapovanú verziu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7/10 (4 hodnotení)