Päť pív, ktoré musíme za rok 2014 oceniť

Na konci roka väčšina z nás niečo hodnotí. Povedali sme si, že by sme to mohli urobiť aj my. Nakoniec, keď sme sa pozreli na zoznam našich ohodnotených pív (bolo ich cca 105), niečo sme na ňom predsa len našli. Urobili sme tak päť úplne „vážnych“ kategórií, ktoré sme venovali piatim nezabudnuteľným pivám. Na niektoré budeme spomínať s láskou, na niektoré s horkou pachuťou v ústach. Vyhlasujeme prvý ročník ankety Pivné bubliny.

1. Najsilnejšie pivo (Cena Bolehlava III.)

Samichlaus

Jediná objektívna kategória v našom hodnotení. Jednoducho sme sa pozreli na to, čo sme tu oficiálne v roku 2014 ohodnotili a vybrali to pivo, ktoré obsahovalo najviac alkoholu. A víťazom sa stalo rakúske pivo Samichlaus Bier. To obsahovalo 14 percent alkoholu. Teda viac ako väčšina vín. V našom teste chutí neprepadlo, zato ráno po hodnotení bolo zaujímavé. Navštívil nás pán Bolehlav 🙂 Ten by mal putovať do Rakúska, aby pivovaru Eggenberg odovzdal virtuálnu cenu.


2. „Error“ roka (Cena Billa Gatesa)

Desporados 2

Testovali sme tu rôznu exotiku. Či už z Číny, Thajska alebo Ruska. Napriek tomu Cena Billa Gatesa za „Error“ roka putuje do Holandska za pivo Desperados. Áno, nebolo to klasické pivo. Napriek tomu nosí túto nálepku. Stačí sa len pozrieť na obsah tohto kúsku: kyselina citrónová, cukor, glukózový  sirup či aróma. Hotové chemické laboratórium. Nehovoríme tu už ani o chuti. Holanďania pivo variť vedia, toto je však omyl. Celkom smiešny 🙂


3. Najnechutnejšie pivo (Cena pani Žumpy)

Pivo Pivo 2

Táto kategória môže znieť dehonestujúco. Veď každý sládok pivovaru sa snaží a pivo je jeho vizitkou. To áno. Ale občas sa na pultoch nájdu kúsky, ktoré s láskou k pivu nemajú nič spoločné. Ich cieľom je jednoducho zarobiť, alebo ponúknuť cenovo výhodnú ponuku. Práve druhou variantou je náš víťaz. Ide o pivo, ktoré nesie názov Pivo. Nájdete ho v Lidli a stojí „až“ 22 centov. A taká bola aj jeho chuť. Bol to jediný kúsok, ktorý sme nedopili. Jednoducho odpad.


4. Prekvapenie roka (Cena Kinder vajíčka)

Mustáž 2

Túto cenu by sme tento rok mohli poslať do viacerých miest. Či už do Senice (Hellstork), Stupavy (Supavar), Slovenského Grobu (Jama Craft Brewery) či Rožňavy (Ikkona). Nakoniec sme sa po dlhšej diskusii zhodli na Košiciach. Práve tam pôsobí kočovný pivovar Padre Craft Brews na čele s Maroche Hajdukom. Rozhodol hlavne kúsok Mustáž. Nakoniec, všetci hore vymenovaní by si toto ocenenie mohli odniesť tiež. Každý ich kúsok je pre nás zážitkom.


5. Najlepšie pivo roka (Cena kráľovnej Alžbety)

Ancikrist 2

Asi najsubjektívnejšia kategória. Ale víťaz bol v našom prípade jasný. Testovali sme mnoho pív, ale pri jednom sme sa pohádali, kto ho má dopiť. Jednoducho nás pivo dostalo a podľa nás bolo najlepším, ktoré sme tu za pol roka stihli otestovať. Jeho meno je Ancikrist. Vrchne kvasené pivo z dielne kočovného pivovaru Hellstork. Jednoducho ukážka toho, ako má vyzerať dobré pivo. Bol to zážitok. Cenu chalanom odovzdá kráľovná Alžbeta. Len ešte nevieme kedy, na naše SMS-ky akosi neodpovedá 🙂 .