Pivovar ŽiWell: Príde posila, ktorá nás posunie do iných levelov

Peter Demko, ŽiWell
@photohruso

Rok 2020 môžeme označiť za jeden z najťažších v novodobej histórii Slovenska. Sektor gastra naplno zasiahli opatrenia, ktoré paralyzovali tisícky podnikov aj podnikateľov. Ťažké chvíle museli riešiť aj pivovarníci. Aj preto bude naša koncoročná pivovarnícka anketa trocha iná. Pivovarníci v nej budú bilancovať, ale aj odhadovať vyhliadky na ďalší rok. Dnes sa za rokom 2020 obzerá Peter Demko z Piešťanského pivovaru ŽiWell.

Dá sa nájsť na roku 2020 niečo pozitívne? Donútila vás situácia zaviesť nejaké zmeny, ktoré vám môžu v budúcich rokoch pomôcť?

Na všetkom, čo sa deje, je vždy aj niečo pozitívne. Treba to tam len vedieť hľadať. Keby mám pomenovať jedinú vec, tak by som povedal, že pandémia presvetlila vzťahy a povahy ľudí.

Nemyslíme si, že by nás situácia donútila zaviesť nejaké veľké zmeny, ktoré by sme využívali aj v „normálnych“ časoch. Všetky naše flexibilné opatrenia vychádzali skôr z túžby prežiť, ako z toho, že teraz zrazu budeme robiť neefektívny rozvoz, alebo každé Vianoce piecť koláčiky. Zároveň sa však ukázalo, aký je cely náš systém zraniteľný a práve z toho by sme sa mali poučiť.

Pivovary budú rátať straty. Ako ste na tom vy? Viete fungovať v obmedzenom režime, alebo máte existenčné problémy?

Ak vláda dodrží aspoň to malo, čo sľúbila, vydržíme. Nie komfortne, nie prijemne, so stratou, ale prežijeme.

Aký krok vlády by ste v tejto situácii privítali? Môžu Vám v tomto smere pomôcť aj fanúšikovia piva?

Akýkoľvek rozumný a koncepčný. Zatiaľ to bol hlavne chaos a výsledky za veľa nestoja. Celý HoReCa sektor akoby bol najväčší vládny nepriateľ. Pritom počet ľudí, ktorých spoločne zamestnávame, nie je pre krajinu vôbec zanedbateľný.

Chápeme, že aj vláda musela reagovať rýchlo na situácie, na ktoré neexistuje manuál. Ale sľúbiť nám terasy, nechať nás nakúpiť drahé stany, ohrievače, propánové bomby a deky z posledných peňazí a potom povedať, že ich vlastne nemôžeme použiť je svinstvo. Nemáme nárok na ušlý zisk, prisľúb nejakého rozumnejšieho daňového zaťaženia, podporu prevádzkových nákladov. Máme čosi pre zamestnancov, čo je lepšie ako nič, ale mnohým podnikom (a aj ľudom) to stačiť nebude.

Viete, keby nám vláda povedala, že pre rozumne zvládnutie pandémie je nevyhnutné, aby sme mali tri mesiace zavreté s tým, že to bude rozumne kompenzované, neverím, že niekto z horecy by bol proti. A nemuseli sme riskovať vo výdajných okienkach. aby sme mali aspoň na elektriku.

Ale skúsme byť optimisti a dúfať, že vláda ešte niečo vymyslí. Lebo ak nie, ozaj to ostane na fanúšikoch remeselného piva a ich nahromadenom smäde!

S akými ambíciami vchádzate do roka 2021? Budete robiť v portfóliu ponúkaných pív nejaké zmeny?

Samozrejme s najvyššími ambíciami, hlavne čo sa dohnania roku 2020 týka. Vyzerá, že do ŽiWell teamu príde nový parťák, ktorý k nám prinesie nové profi mašinky a s ktorým to posunieme zase do iných levelov. Chcete vedieť viac? Pozorne sledujte portál oPive.sk, ktorý o tom už v marci prinesie exkluzívnu reportáž!

A čo sa pivného porfólia týka, základ ostáva rovnaký, kvalite pôjde opäť hore a už teraz sa môžete tešiť na plejádu zaujímavých experimentov. Držme si spoločne palce, aby bolo čím skôr po tomto „shitstorme“ a mohli sme sa my pivovarníci pretekať kto má čo lepšie a pivári kto a koľko toho už stihol ochutnať.

Prečítajte si aj

Parom: Plánujeme prejsť na plechovky a meniť dizajn etikiet

Snímka: Pivovar ŽiWell/Photohruso