V uplynulých dňoch viaceré slovenské média priniesli informáciu o tom, že Bratislavský meštiansky pivovar na Dunajskej ulici končí. Že je reštauračný pivovar na predaj a dobehla ho koronakríza. Takmer všetky články však zabudli na niečo podstatné, tak sa pozrime, čo sa s pivovarom deje.
Lukratívna poloha
Na začiatok si musíme povedať, že pivovar na Dunajskej ulici sa môže pochváliť asi najlukratívnejším pozemkom vo vychytenej lokalite. Je situovaný v centre mesta, pritom ponúka obrovský areál s parkom a detským ihriskom. Takouto polohou a predovšetkým rozsiahlymi priestormi v exteriéri sa nemôže pochváliť žiadny iný pivovar, ale ani reštaurácia v centre hlavného mesta.
Nejde pritom o pozemky, ktoré vlastní samotný pivovar. Spoločnosť Bratislavský meštiansky pivovar si ich od roku 2010 prenajíma od mesta Bratislava. Mesto chcelo vtedy oživiť lokalitu a voľba padla na majiteľov, ktorí mali s gastrobiznisom skúsenosti. Prevádzkovali pivovar na Drevenej ulici.
Že lokalita má potenciál a môže byť prirodzeným magnetom pre domácich, ale aj zahraničných turistov ukazovali aj roky po otvorení pivovaru. Tržby eseróčky Bratislavský meštiansky pivovar utešene rástli. Kým v roku 2012 utŕžila spoločnosť 1,9 milióna eur, o päť rokov neskôr to bolo už vyše päť miliónov eur. Tu však treba povedať, že čísla sú za prevádzku aj druhého pivovaru na Drevenej ulici.
Nevydarený exit?
K zásadnému kroku prišlo začiatkom roka 2020. Majitelia sa rozhodli expandovať a otvorili pivovar vo Viedni. „V Bürgerliche Brauerei ponúkame špeciality ako grilované rebrá, špikové kosti a prešporskú fazuľovú polievku a varíme vlastné pivo. V lete si budete môcť príjemne posedieť na veľkej terase,“ napísali vo februári 2020 na sociálnej sieti.
Ono to vyzeralo tak, že majitelia sa rozhodli vymeniť Slovensko za Rakúsko. V tom istom čase sa totiž prvýkrát objavili inzeráty ponúkajúce pivovary na Drevenej a Dunajskej ulici na prenájom.
„Ponúkame na odstúpenie nájmu veľmi známu a zabehnutú prevádzku pivovarskej reštaurácie na Dunajskej ulici v Bratislave, ktorú vybudovali cca pred 8 rokmi na mieste Prešporskej kúrie s výmerou 1 114 štvorcových metrov + letná terasa cca 100 štvorcových metrov,“ písalo sa v inzeráte realitnej kancelárie Platinum Real.
Plány na exit zo Slovenska, ale aj rozbeh v Rakúsku však narušila pandémia. Inak povedané, majitelia si na takúto „rošádu“ nemohli vybrať horšie časy. Prišla prvá vlna pandémie, ktorá zavrela všetko čo bolo a výrazne poznačila atmosféru v gastrobiznise.
Nová situácia
Prvá vlna korony odznela, majitelia počítali straty. Podľa sociálnych sieti už viedensky pivovar neotvoril. Posledné zmienky o jeho fungovaní sú ešte spred korony. Rovnako dopadol aj pivovar na Drevenej ulici, ktorý je mesiace zatvorený.
Čo sa v podnikoch dialo, bolo a je v mnohých smeroch otázne. Je nešťastné, že majitelia s médiami nekomunikovali a nekomunikujú. Preto vznikajú dezinformácie a nejasnosti. Tak tomu bolo aj s aktuálnou vlnou článkov o tom, že pivovar na Dunajskej ulici končí. Mediálny ošiaľ sa pritom odvolával na inzerát, ktorý bol uverejnený ešte na jeseň. V ponuke realitných kancelárií tak bol už niekoľko mesiacov.
Je pravda, že pivovar hľadá nového nájomcu, zatiaľ však nie je pravda, že končí. Pivovar stále funguje a ponúka svoje služby. Pokojne sa môže stať, že sa zmení majiteľ a prevádzka bude plynúť ďalej, bez toho, aby si to návštevníci nejako všimli.
Je isté, že o podnik s lukratívnou polohou a výbornými priestormi bude záujem. Otázka je, do akej miery sa predávajúci a kupujúci budú vedieť stretnúť pri cene. Podnik sa síce môže chváliť vysokými tržbami, tie však nie sú zárukou tých budúcich. Nikto nevie, ako dlho sa gastro bude spamätávať z pandémie a ako sa zmení návyky zákazníkov.
Majitelia sa pre média nevyjadrujú. Nie sú v ľahkej situácii. Podľa portálu Finstat dlhujú Finančnej správe 57-tisíc eur a Sociálnej poisťovni takmer 38-tisíc eur. Uvidíme, čo prinesie čas a ako dopadne pivovar na Dunajskej, ale aj Drevenej ulici v Bratislave.