Rozhodujú aj detaily. Kto sú najväčší nepriatelia piva?

Pivo je pre mnohých jeho milovníkov vášňou. Či už si ho radi vychutnávame, servírujeme alebo stojíme priamo pri jeho vzniku, záleží nám na výnimočnom pivnom zážitku. Preto si dnes povieme viac o  nepriateľoch piva, ktorým vieme predísť správnou starostlivosťou.

Len nedávno sme v tomto článku vysvetlili, kedy máte právo pivo v podniku reklamovať. Podľa vône, farby, chuti, ale aj vzhľadu pohára sa o pive dozvieme veľa bez toho, aby ste sa čokoľvek opýtali. Každý, kto si objedná pivo v podniku alebo si kúpi fľašu domov, dúfa v ten najlepší zážitok, a to po všetkých zmyslových stránkach. Nie vždy sa to však podarí. Čo najčastejšie spôsobuje naše pivné sklamanie?

Pivo zo siedmeho schodu

Dobre vychladené pivo má odpočívať „na siedmom schode“. To si pamätá každý priaznivec filmu „Vesničko má středisková“. Sedem stupňov je však ideál len pre klasické svetlé ležiaky. Tmavé pivo obľubuje o dva stupne viac a 19-percentný porter zas najviac vynikne pri teplote medzi 14 a 16 °C. Dosiahnuť takúto precíznosť chladenia v regáloch supermarketov je náročné. Oveľa bližšie sa k ideálnym teplotám skladovania vieme dostať priamo v podnikoch, kde sú na to vytvorené podmienky.

Čas je dôležitý

 

Každé pivo má na svojej fľaši uvedený dátum minimálnej trvanlivosti. Tento údaj je však orientačný. Všetko závisí od vyššie spomínaného skladovania. Ak je nápoj skladovaný pri ideálnych teplotných podmienkach, čas bude ku kvalite milosrdný a pivo môže vydržať čerstvé oveľa dlhšie, ako sa uvádza na fľaši.

Ak si však kupujete pivo z obchodu, určite urobíte najlepšie, keď mrknete na dátum spotreby a vyberiete to najčerstvejšie. Samozrejme, vždy prihliadajte na podmienky, v ktorých sa pivo v obchode nachádza. S tým z chladničky máte väčšiu šancu, že svoju túžbu po plnohodnotnom zážitku naplníte a nebudete sklamaní.

Nežiaduca prítomnosť vzduchu

V tomto sa pivo líši od človeka. Kým my by sme bez kyslíka neprežili, pivo od svojho narodenia sníva o odkysličení. Samozrejme, je to sen nenaplniteľný, pretože len čo sa pivo načapuje do pohára alebo uzavrie do fľaše či plechovky, spoznáva svojho nepriateľa. Tu sa svojej roly opäť ujíma čas.

Čím dlhšie vzduch pôsobí na hotové pivo, tým viac klesá jeho kvalita. Výsledkom môže byť vyprchané alebo stuchnuté pivo. Dôvodom poklesu kvality piva na vzduchu je oxidácia, presnejšie povedané rozklad látok obsiahnutých v pive. A komplicom je teplota. Jediným účinným opatrením je správne skladovanie.

Svetlo nepraje kvalite

 

Môžeme teda povedať, že pivo je náročné na skladovanie. Nemá rado čerstvý vzduch, teplo a ani svetlo. Najradšej je v úplnej tme. Samo, v tichu a pokoji… Samozrejme, to už trošku preháňame, ale v skratke povedané, ak si chcete na svoje pivo posvietiť, urobte to krátko a rýchlo. Dlhodobé pôsobenie svetla mení kvalitu jeho chuti. Na svetlo sú senzitívne chmeľové látky v pive. Z tohto pohľadu je pivo uzatvorené do plechovky alebo tmavej fľaše chránené pred vonkajšími vplyvmi.

Pozor na vlhkosť

 

Pivo nemá rado prílišnú vlhkosť. Predovšetkým ide o to, aby sa vlhkosťou nekontaminovalo. Mohli by sa tak doň dostať rôzne plesňové zárodky, ktoré zničia chuť. Stať sa to, bohužiaľ, môže kedykoľvek od začiatku výroby až po doručenie na stôl.

Čistota pol života

 

Tento bod asi nemusíme príliš rozoberať. Pivo je tvor čistotný. Má rado čisté sudy, pivnice, čisté fľaše, trubky a poháre. Čokoľvek cudzie, čo skríži jeho cestu k zákazníkovi, ohrozuje kvalitu piva a zážitok z jeho degustácie.

Keďže do sudov či trubiek v podniku asi nahliadnete len ťažko, dobre si obzrite aspoň pohár, v ktorom vám pivo prinesú na stôl. Ak je olepený bublinkami, môžete si byť istý, že pohár čistý nebol. Ale o tom sme si povedali viac už v predošlom článku.

Správnym čapovaním k dokonalému pivnému zážitku

Na kvalitu piva jednoznačne vplýva aj správna technika čapovania a servírovania. Vo všeobecnosti sa odporúča dodržiavať štyri kroky:

  1. Opláchni – umývajte poháre v špeciálnych umývačkách pivného skla alebo ručne. Používajte výhradne špeciálny čistiaci prostriedok na pivné sklo, ktorý po sebe nezanecháva chuť ani inú stopu. Pred čapovaním pohár opláchnite studenou vodou a nikdy nečapujte do teplého pohára, inak bude pivo nadmerne peniť.
  2. Načapuj – pivo čapujte do pohára nakloneného v uhle 45 stupňov po stene pohára. Pri plnení pohár postupne odďaľujte od výčapného kohúta tak, aby ste kohút nenamáčali do piva. Na záver odtiahnite výčapný kohút od steny pohára tak, aby ste vytvorili primerané množstvo peny, t.j. 2-3 cm vysokú penu. Načapované pivo nikdy nenechajte pod výčapným kohútom, padajúce kvapky ničia štruktúru peny. Taktiež pivo nikdy nečapujte dopredu, zbytočne sa ohreje a zvetrá.
  3. Skontroluj – pred podávaním piva je vhodné skontrolovať správne načapovaný pohár piva. Pivo je načapované po mierku (max. 0,5 cm pod mierku a k tomu cca 3 cm vysoká pena). Vychladené musí byť na teplotu 7 – 10 °C, pohár sa zvyčajne správne orosí.
  4. Podávaj – z hygienických dôvodov sa odporúča držať pivo v spodnej časti za jeho dno. Pivo sa servíruje na podpivníku s logom otočeným ku konzumentovi. Pri podávaní treba udržiavať očný kontakt, usmievať sa a zapriať Na zdravie!

Uznajme si to, napriek tomu, že je pivo populárne, v porovnaní s takým vínom málo spoločensky uznávané. A je to škoda. Pivo je nápoj kráľovský a výnimočný. To, čo všetko sa ukrýva za pivom je pre mnohých neznáme. Aj preto sme sa rozhodli spustiť seriál Pivná akadémia. S podporou spoločnosti HEINEKEN Slovensko chceme každý mesiac priniesť zaujímavé čítanie, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o pive a v neposlednom rade zlepšiť pivnú kultúru.

Snímky: Bence Boros/Unsplash, Freepik.com